İŞYERİ TEMSİLCİLERİMİZE YÖNELİK SENDİKAL EĞİTİMLER YAPILDI

Üyelerimize yönelik eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Üst federasyonumuz ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) ile iş yeri temsilcilerimize yönelik olarak planladığımız ‘ITF Türkiye Örgütlenme ve Eğitim Çalışması’nın ilk  etabını 22-24 Haziran 2022 tarihlerinde Yalova’da gerçekleştirdik.

Eğitim çalışmasında, temel sendikal kavramlar, sendikaların yapıları ve işleyişleri hakkında bilinçlenme, örgütlenme metotlarının kavratılması hedefledik. Çalışmalarda, şube yöneticilerimizin de aralarında olduğu toplam 22 üyemiz eğitimden geçti.

Atölye çalışmalarıyla desteklenen eğitim çalışmasında, Sendika Eğitimcisi Erhan Kaplan, ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Yardımcısı Deniz Akdoğan ile ITF Karayolu Seksiyonu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Wol-san Liem ve ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Uzmanı Gökçe Görgeç birer anlatım gerçekleştirdi.

Eğitim çalışmasının ilk oturumunda, önümüzdeki iki yıl süresince planlanan eğitim projesinin tanıtımı yapıldı ve katılımcı üyelerimizle karşılıklı beklentiler konuşuldu. Soru-cevap bölümü ile devam eden oturumda ITF’nin yapısı, işleyişi, üye sendikalarla ilişkisi anlatıldı.

İlerleyen oturumda Erhan Kaplan tarafından Türkiye’nin mevcut sendikal ve siyasal yapısına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı ‘1950’li yıllara kadar Türkiye sendikal tarihinin aktarılması’ başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Daha sonra İstanbul 1 No’lu Şube Sekreterimiz Murat Küçükşahin, sendikamız TÜMTİS’in kısa tarihçesi, sendikal faaliyetleri ve uluslararası firmalarda örgütlenme çalışmaları hakkında bir anlatım gerçekleştirdi.

ILO Uzmanı Gökçe Görgeç’in ‘Motokuryelerin Çalışma Koşulları Raporu’ sunumu ile devam eden eğitim çalışmasında, motorlu kuryelerin çalışma koşullarının analizi ve örgütlenme olanakları üzerinde duruldu.

‘Eğitimlere devam edeceğiz’
Eğitim toplantısının ikinci günü; Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz’ın katılımıyla yapılan ve sendikal eğitimlerin önemine ilişkin tespit ve değerlendirmelerin yer aldığı toplantı ile başladı.

Sendikamızın eğitim çalışmalarını ilerleyen dönemde de sürdüreceğini belirten Genel Başkan Kenan Öztürk, sunum ve katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra ITF’den Wol-san Liem, ‘ILO Karayolu Taşımacılığı Rehberi’ başlıklı bir sunum yaptı. İnteraktif şekilde devam eden oturumda, sendikanın işleyişi hakkında bilgilendirme yapıldı ve karşılıklı örgütlenme deneyimleri aktarıldı.

Oturumun sonunda, Sendika Eğitimcisi Erhan Kaplan tarafından önümüzdeki altı aylık sürecin planlanması yapılarak ev ödevleri paylaşıldı.

İki gün süren eğitim çalışması, eğitimlerin devamlılığına ilişkin bilgi aktarımı yapılarak tamamlandı.