SENDİKAMIZ 73 YAŞINDA!

 

SENDİKAMIZIN 73’ÜNCÜ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

14 Temmuz 1949 yılında elektrik, gaz ve motorlu taşıt işçileri tarafından kurulan sendikamız TÜMTİS bugün, taşımacılık işkolundaki ambar, kargo, lojistik ve araç muayene istasyonlarında binlerce işçinin üye olduğu güçlü bir sendika olarak yoluna devam ediyor.

İlk toplu iş sözleşme pazarlığına 1964 yılında 7 bin üyesi adına İETT’de başlayan sendikamız, bu tarihten itibaren çok sayıda başarılı sözleşmeye imza attı. Yaptığı sözleşmelerle üyesi işçilerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirdi, hak ve çıkarlarını geliştirdi.

Aynı zamanda TÜRK-İŞ Konfederasyonunun kurucu beş sendikasından biri olan TÜMTİS, sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan işçiler arasında birliği ve dayanışmayı yaygınlaştırmaya önem verdi. Yüzlerce grev ve direnişle dayanışma içinde bulundu. Gerek madden gerek grev ve direniş çadırlarını ziyaret ederek, eylemlerine katılım sağlayarak işçi sınıfının hak mücadelesinde daima sınıf kardeşleriyle omuz omuza oldu. Kavel Kablo, Fil, Kelebek, Arı Kontrplak, Şişecam grevlerine destek; Fargo Lastik ve Berec Pil, PTT ve TEKEL işçileriyle dayanışma bunlardan bir kaçıdır.

Kurulduğu günden bugüne üye ve yöneticisiyle emek ve demokrasi mücadelesinin önemli bir parçası olan TÜMTİS aynı zamanda uluslararası sınıf mücadelesinin bir parçası olarak da sorumluluk üstlendi. Genel Başkanımız Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ETF) yöneticilerindendir.

Tüm yasaklara, baskı ve engellemelere rağmen örgütlenmesini sürdürdü. TÜMTİS’i engellemek için “üye sayısını arttırmaya çalışma” suçu bile icat edilse, genel başkanları, yöneticileri defalarca gözaltına alınıp ceza tehdidi ile onlarca kez yargılansa da yılmadan yoluna devam etti.

Sendikalar Kanunu kapsamında getirilen işkolu ayrımı nedeniyle Taşımacılık işkolunda örgütlenmesini sürdüren TÜMTİS bugün, ambar, kargo, lojistik, araç muayene işçilerini sendikalaştırarak yoluna devam etmektedir.

Nakliyat ambarlarında, UPS Kargo, Aras Kargo, DHL Lojistik, Kühne Nagel gibi ulusal ve çok uluslu kargo ve lojistik firmalarında; TÜVTÜRK’e bağlı araç muayene istasyonlarında ve belediyelerin iş ortağı olduğu şirketlerde örgütlü olan sendikamız, örgütlenme çalışmalarını istikrarlı bir şekilde yürütmekte, giderek büyüyen bir sendika olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sendikamız, ekonomik ve demokratik haklar mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak ön saflarda mücadele etmeye devam edecektir.

Sendikamızın 73’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bugün aramızda olmayan sendikamızın kurucularını ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri saygıyla yad ediyoruz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU