BU ÜLKE İŞÇİLER İÇİN MEZARLIK!

Denetimsizlik ve firmaların kâr hırsı sonucu iş cinayetleri sürüyor. İSİG Meclisi’nin raporuna göre ağustosta 186 emekçi çalışırken yaşamını yitirdi. Yılbaşından bu yana hayatını kaybeden işçilerin sayısı bin 202’ye yükseldi.

İktidarın yoksulluğa mahkûm ettiği emekçiler, denetimsizlik ve işverenlere uygulanmayan yaptırımların gölgesinde hayatını kaybetmeye devam ediyor. İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği (İSİG) Meclisi, yılın ilk sekiz ayına dair iş cinayeti raporunu yayımladı. Rapora göre, geçen ay en az 186 işçi yaşamını yitirdi, sekiz ayda ise en az bin 202 işçi hayatını kaybetti.

Bu yıl, ocakta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, temmuzda 171 emekçi çalışırken yaşamını yitirdi.

En çok ölümün gerçekleştiği işkolu, 244 ölüm ile ‘tarım ve orman’ oldu. Bunu 225 işçi ölümüyle inşaat işkolu takip etti. Devamında 147 ölümle taşımacılık, 74 ölümle ise metal sektörü izledi. Eylül ayına dek 14 yaşın altında en az 18 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi. 14-17 yaş aralığında çalışırken katledilen çocuk sayısı da 30 olarak kayıtlara geçti. 65 yaş üstü ise 74 işçinin öldüğü belirtildi.

67’Sİ GÖÇMENDİ

Raporda yer alan bilgilere göre, yaşamını yitiren bin 29 kişi, ücretli olarak çalışıyordu. Ölen işçilerin 80’i kadın, bin 122’si ise erkekti. İSİG Meclisi’nin raporunda, sekiz aylık süreçte 67 mülteci/göçmen işçinin de hayatını kaybettiği aktarıldı. Raporda, şöyle denildi: “Bu işçilerin geldikleri ülkelere bakarsak: 27 işçi Suriyeli, 16 işçi Afganistanlı, 6 işçi Türkmenistanlı, 4 işçi Özbekistanlı, 3 işçi İranlı, 1’er işçi Azerbaycan, Belaruslu, Endonezyalı, Iraklı, Kuveytli, Rusyalı, Pakistanlı, Sırbistanlı, Ukraynalı ve Yunanistanlı…”

Raporda, sekiz aylık zaman zarfında iş cinayetlerinde katledilenlerin sadece 36’sının sendikalı olduğu kaydedilirken bin 166’sının ise herhangi bir sendikaya üye olmadığı belirtildi.

Sendikalı işçiler metal, kimya, belediye, sağlık, madencilik, enerji, taşımacılık, iletişim, eğitim ve güvenlik işkollarında çalışıyordu.”

Kaynak: Birgün