10 ÇOCUKTAN BİRİ İŞÇİ

En çok, gelişmiş ülkelerdeki tedarik zincirlerinde kullanılıyorlar, sayıları 400 milyona yakın 10 çocuktan biri işçi.

Küresel tedarik zincirindeki çocuk işçilikten en büyük yararlanıcıların, AB başta olmak üzere ABD, Japonya, Norveç ve İsviçre gibi ülkelerin olduğu iddia ediliyor. Zürih Üniversitesi’ne göre dünyada 373 milyondan fazla çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 10 Haziran 2022’de yayımlanan son raporuna göre, dünya genelinde işçi olarak çalıştırılan çocukların sayısı son yıllarda artarak 160 milyona yükseldi. Zürih Üniversitesi tarafından 14 Eylül 2 02 2’de yayımlanan bir araştırmada ise bugün dünyada oyun oynamak yerine çalışan 373 milyondan fazla çocuk olduğu tahmin edildi. Az gelişmiş ülkelerde çocuk işçiliği oranı beş çocuktan birine kadar yükselebiliyor. Bu çocukların bazıları, sağlıklarına ve güvenliklerine zarar verebilecek tehlikeli işlerde çalışıyor. ILO ve UNICEF, COVID-19 salgını nedeniyle 9 milyon çocuğun daha risk altında olduğu konusunda uyarıyor.

Şirketler kârlarını artırmak için maliyetleri düşürmeye çabalarken tüm gelişmiş ülkelerin tedarik zincirlerinde çocuk işçiliği dikkati çekiyor. Altın ve elmas da dahil olmak üzere İsviçre’nin mineral tedarik zincirlerinde milyonlarca çocuk çalışıyor. Çocuk işçilerin yüzde 70’i tarım sektöründe çalışıyor. Ardından yüzde 20 ile hizmet ve yüzde 10 ile sanayi sektörleri geliyor.

İşçi olarak çalışan 5-11 yaşları arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 28’i ve 12-14 yaş arasındaki çocukların yüzde 3 5’i okula gitmiyor. Mücevherde çalışıyorlar Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için çalışmalar yürüten insan hakları aktivisti Fernando Moralesde la Cruz, çocuk işçiliğin çocukların fiziksel, psikolojik veya duygusal gelişimlerine zarar verdiğine dikkat çekerek “Sefalet arttıkça çocuk işçiliği de artıyor çünkü çocuk işçiliği aşırı yoksulluğun sonucundan başka bir şey değil. Süpermarketlerde veya perakendecilerde çocuk işçiliği ile ilişkilendirilmeyen ürünler bulmak çok zordur. Lüks markalar bile, mücevherlerdeki altın ve pırlantalar bile çocuk işçiliğiyle lekeleniyor” dedi.

Savaştan kalanlar

Suriye’de 11 yıldır süren savaş sonucu engelli kalan çocuklar, savaşın yarım bıraktığı hayallerinden vazgeçmiyor. İdlib’de üç yıl önce babasının dükkânına düzenlenen hava saldırısında sol kolunu kaybeden 11 yaşındaki İbrahim Şanhud, “İnsanın kolu olmayınca her şey zor oluyor. Yemek yemekte zorlanıyorum. Beni bu hale getirenleri Allah affetmesin” dedi. Şahhud, büyüyünce diş hekimi olmak istiyor.

Kaynak: Cumhuriyet