ASGARİ ÜCRET MARATONU: İLK TOPLANTI 7 ARALIKTA

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun takviminin belirleneceği toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda dün yapıldı. Toplantıya Bakan Vedat Bilgin, Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay katıldı. Komisyonun ilk toplantısının 7 Aralıkta, ikinci toplantısının da 14 Aralıkta olacağı bildirildi.

Atalay, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ‘Arzu etmediğimiz rakam olursa, o masada olmayacağımızı ifade ediyoruz” dedi ve ekledi: “Geçen sene bu vakitlerde peynir 35 liraydı, şu anda 140-150 lira. Bunu en iyi emeldi, işsiz, işçi biliyor. Asgari ücret geçim ücreti oldu bu ülkede.”

İşverene ‘müjde’ vermiş
TİSK Genel Başkanı Akkol, toplantı öncesinde açıklama yaptı. Akkol, EYT düzenlemesiyle ilgili üç öneri ilettiklerini ve ikisinin bakanlık tarafından kabul edildiğini söyledi: “Emeklilerle, çalışanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. Bunun müjdesini bakan paylaştı, ikinci madde olarak, Bakanımız Kredi Garanti Fonu’ndan uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi.”

Kaynak: Birgün