İŞSİZLİK DALGASI KAPIDA, İŞSİZ SAYISI 7.6 MİLYONDA

Ekonomideki yavaşlama ve ihracattaki azalma işsizlik verilerine yansımaya başladı. Çift hanede çıkışa geçen işsizlikle gerçek işsiz sayısı 7.6 milyona çıktı.

İşveren ve çalışan kesimin merakla beklediği asgari ücrette açıklanacak rakamların istihdam sayısı üzerinde önemli bir etki yaratması beklenirken, çift hane ile çıkışa geçen işsizlikte gerçek sayı 7.6 milyona ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ekim ayı verilerine göre işsiz sayısı bir önceki aya göre 57 bin kişi artarak 3 Milyon 534 bin kişiye ulaştı. Eylül ayında yeniden çift haneye tırmanan işsizlik oram ise ekimde 0.1 puanlık artış ile yüzde 10.2 seviyesinde gerçekleşti. İstihdama katilinim arttığı ekim verilerinde gerçek işsiz sayısı 7.6 milyona çıkarken, geniş tanımlı işsizlik oram ise yüzde 20.3’e ulaşarak, çalışabilir durumdaki 5 kişiden birinin iş kuyruğunda olduğuna işaret etti. İş dünyası ise ekonomideki daralma ve ihracattaki azalma ile yeni yıla bir işsizlik dalgası ile girilebileceğinin sinyalini veriyor.

TÜİK verilerine göre işgücü 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 287 bin kişi artarak 34 milyon 734 bin kişiye ulaştı. İşgücüne katılma oram ise 0.4 puanlık artış ile yüzde 53.5 olarak gerçekleşti. Ekimde 229 bin kişilik artışla toplam istihdam 31 milyon 200 bin kişiye ulaştı, istihdam oram ise 0.3 puanlık artış ile yüzde 48 oldu. Erkeklerde istihdam oram yüzde 65.6 olurken, kadınlarda ise bu oran yüzde 30.8 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranlarına bakıldığında ise işsizlik oram erkeklerde yüzde 8.6 iken kadınlarda yüzde 13.3 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 1.8 puanlık artış ile yüzde 21.9 oldu.

Pandemi 1.2 milyon kişiyi işsiz bıraktı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) raporuna göre geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi öncesine göre 1.2 milyon arttı. Raporda mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısının 7 milyon 608 bin kişi olarak gerçekleştiği aktarıldı. Bir önceki ayda geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 554 bin seviyesindeydi. Raporda “İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının ağır olması ve işsizlik sigortası kaynaklarının amacı dışında kullanılması sebebiyle işsizlerin büyük çoğunluğu işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor” ifadelerine yer verildi.

İşsize maaş yok

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısına bakıldığında ekim itibarıyla işsiz sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8’lik artışla 3 milyon 178 bine çıktı. Kayıtlı işsizlerin yüzde 49.6’sını erkekler, yüzde 50.4’ü kadınlar oluşturdu. Ocak Ekim döneminde 1 milyon 385 bin kişinin başvurduğu işsizlik maaşından ise 669 bin 731 kişi faydalanabildi.

Kaynak: Sözcü