TÜRKİYE VE SURİYE’Yİ VURAN YIKICI DEPREMLERİN ARDINDAN ITF VE BAĞLI SENDİKALARI YARDIMA HAZIR

6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen iki büyük deprem ve çok sayıda artçı sarsıntının ardından Türkiye ve Suriye’deki durumu ‘felaket’ kelimesi bile anlatmakta eksik kalabilir.

Merkez üssü Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, erken saatlerde bölgede yaşandı. 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem, aynı günün öğle saatlerinde meydana geldi. Sismologlar, ilk depremin ülkede kaydedilen en büyük depremlerden biri olduğunu söylediler. Tanıklar, ilk depremde yerin, binaların ve etraflarındaki her şeyin yaklaşık iki dakika boyunca şiddetli bir şekilde sallandığını söylüyor.

Bölgedeki Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na (ITF) bağlı sendikalar ve kuruluşlar, bu iki depremin de son derece yıkıcı nitelikte olduğunu bildirdi. Depremlerden en çok bölgedeki on şehir etkilendi; tren istasyonları, karayolu tünelleri ve liman depoları dahil olmak üzere binlerce bina yıkıldı; (…) yetkililer nihai ölü sayısının muhtemelen on binlerce olacağını dile getirse de, teyit edilen ölü sayısı her iki ülkede de binleri çoktan geçti.

Bağlı sendikalar (…) üyeleri arasında çok sayıda ölüm bildiriyor. Çok daha fazlası evlerini veya iş yerlerini kaybetti. İki havalimanı, pistlerinin hasar görmesi nedeniyle kapatılırken, İskenderun’da çöken depolar limanı hizmet dışı bıraktı.

Bu dağlık bölgede kış mevsimi nedeniyle zaten aksayan kurtarma çalışmaları, ulaşım altyapısının hasar görmesi nedeniyle neredeyse imkansız hale geliyor. Dağlardan geçen otoyol ağı, çoğu çökmüş veya güvensiz ilan edilmiş çok sayıda tünelle birbirine bağlanıyor.

Krize müdahale

Türkiye’deki dört sendika konfederasyonu da bilgi toplamak ve insani yardım sağlamak için kriz merkezleri kurdu. Bölgedeki taşımacılık işçileri, ihtiyaç duyulan yere yardım ve kurtarma çalışanları ulaştırmaya hazır.

ITF Başkanı Paddy Crumlin , “Sahadaki durum, özellikle bu bölgedeki insanlar için tam bir yıkım ve sevdiklerinin kaybıyla yüzleşmek zorunda kalan insanlar için içler acısı” dedi. “Sendikalarımıza dayanışma ve en derin şefkatimizi gönderiyoruz ve en çok neye ihtiyaç duyulduğunu belirledikleri anda pratik destek sunmak için tetikteyiz. Bu yıkıcı felaketin ardından insani, ekonomik ve bölgesel artçı şoklar, destek ve uzun vadeli kararlılık gerektirecektir. ITF, bu taahhüdün bir parçası olmaya kararlıdır.”

Suriye’deki durum, orada devam eden çatışma nedeniyle daha da zor. Savaşın harap ettiği Halep kentinin depremlerden etkilenen şehirler arasında yer aldığına dair haberler var ve zaten çatışma nedeniyle zor durumda olan hastanelerin yaralı sayısıyla dolup taştığı bildiriliyor. ITF, depremden etkilenen tüm bölgelere herhangi bir kısıtlama olmaksızın ulaşmak için yardım ve acil insani yardım çağrılarını destekliyor.

Türkiye dördüncü seviye acil durum ilan etti ve uluslararası kuruluşlardan yardım istedi. ITF dahil birçok ülke ve kuruluş şimdiden destek sözü verdi.

ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton , “Bu felaketin boyutlarını henüz bilmiyoruz, ancak bu trajik zamanda, dünyadaki taşımacılık işçilerinin Türk ve Suriye halkına başsağlığı ve dayanışma dileklerini iletiyoruz” dedi.

“Bağlı kuruluşlarımız ve sendikal ortaklarımız bize hala ulaşamadıkları çok sayıda üye olduğunu söylüyor. O insanların yıkılan binaların altında enkaz altında olduğuna inanıyorlar. Hayatta kalanları bulmak için zamana karşı bir yarış içindeyiz ve kalplerimiz ve düşüncelerimiz bu aileler ve yaşam arayan kurtarma görevlileriyle birlikte.”

Not: Bu yazı www.itfglobal.org sitesinde 06.02.2023 tarihinde yayımlanmıştır.
Yazının orijinali: https://www.itfglobal.org/en/news/after-devastating-earthquakes-hit-turkiye-and-syria-itf-and-affiliates-stand-ready-help