ITF DEMİRYOLU, KARAYOLU VE KENTSEL ULAŞIM KONFERANSI JOHANNESBURG’DA BAŞLADI

147 ülkede 670 taşımacılık sendikasının bağlı bulunduğu, dünya çapında 18 milyondan fazla taşımacılık işçisini temsil eden Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) düzenlediği ‘Demiryolu, Karayolu ve Kentsel Taşımacılık Konferansı’ Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde çok sayıda delegenin katılımıyla başladı.

Türkiye’den sendikamızın da davetlisi olduğu konferans, 90 ülkeden 185 ulusal sendika delegasyonunun katılımıyla başladı.

13 Martta başlayıp 18 Mart’a kadar devam edecek olan konferansta, yetersiz yatırım, hizmet kesintileri, özelleştirme ve karbonsuzlaştırma dahil olmak üzere demiryolu, karayolu ve kentsel ulaşım sektörlerinin karşı karşıya olduğu sorunlar masaya yatırılıyor. Toplantılarda, yaşamsal endüstrilerin geleceği hakkında karar vermede işçilerin sesini güçlendirmeye yönelik stratejiler de ele alınıyor.

Program çerçevesinde, Güney Afrikalı ve küresel sendika yöneticileri bugün (16 Mart Perşembe) bir basın toplantısı düzenleyecek. Basın toplantısında, Güney Afrika, Afrika ve dünya genelinde taşımacılık sektörünün ve taşımacılık işçilerinin karşı karşıya olduğu sorunlara yönelik çözümlere vurgu yapılacak.