1 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADIK

Sendikamız, 1 Mayıs’ı yoğun katılımla ve coşkuyla kutladı. Sendikamız, başta İstanbul, Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İzmir, Samsun olmak üzere şubelerinin bulunduğu iller ile bağlı Antalya, Diyarbakır, Van, Denizli, Balıkesir, Eskişehir ve Lüleburgaz’da yapılan kutlamalara yoğun katılım gösterdi. Alana, aileleri, eş ve çocuklarıyla birlikte gelen üyelerimiz, coşkusunu 1 Mayıs alanlarına taşıdı.

Sendikamız, Adana, İzmir, Bursa gibi kimi illerde, 1 Mayıs için oluşturulan düzenleme komitelerinde yer alarak aynı zamanda 1 Mayıs’ın, sendika ayrımı gözetilmeden en geniş katılımla kutlanabilmesi için çaba gösterdi.

Bu yıl yapılan kutlamalarda, hayat pahalılığına, yoksulluğa, yıkımlara karşı tepki ve talepler ile vergi adaletsizliğine, sendikal örgütlenme önündeki engellere ve grev yasaklarına ilişkin tepki ve talepler öne çıktı.

 

 

ADANA, MERSİN

Türk-İş konfederasyonumuz, bu yıl 1 Mayıs’ı, Maraş depremi nedeni ile depremden etkilenen illere dikkat çekmek için merkezi Adana’da kutlama kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda Genel Başkanımızın da aralarında olduğu Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, Adana’da, Arif Nihat Asya Parkı’nda toplanan binlerce işçi ile 1 Mayıs’ı kutladı.

Sendikamız, Adana’da yapılan kutlamalara Adana ve Mersin Şubeleriyle katıldı. Genel Başkanımız, Adana ve Mersin Şubemizin yöneticileri ile ambar, kargo, lojistik ve araç muayene çalışanı üyelerimiz sabah saatlerinde sendika şubemizin önünde bir araya geldi. Çoğu üyemiz, alana çocukları ve eşleriyle birlikte geldi. Burada oluşturulan kortej eşliğinde kutlamanın yapıldığı alana sloganlarla ve taleplerin yazılı olduğu pankart ve dövizlerle yüründü. Kargo, taşımacılık, araç muayene işyerlerinden üyelerimizin ve ailelerinin oluşturduğu sendika kortejimiz, canlılığı ve kitleselliği ile alana coşkusunu taşıdı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay burada işçilerin 1 Mayısını kutladı. Atalay, kürsüde yaptığı konuşmada, devam etmekte olan kamu toplusözleşmelerinde gelinen durumun yanı sıra vergi adaletsizliği, iş cinayetleri, grev yasakları, sendikal örgütlenme önündeki engeller, taşerona kadro gibi çalışma yaşamının güncel sorunlarına değindi ve sorunlara ilişkin talepleri dile getirdi.

İSTANBUL, GEBZE, LÜLEBURGAZ

İstanbul’da 1 Mayıs, Maltepe miting alanında kutlandı. Sendikamız, kutlamaya İstanbul ve Gebze şubeleriyle katıldı. Genel merkez yöneticilerimiz ile İstanbul ve Gebze şube yöneticilerimiz, bağlı işyerlerinden üyelerimiz eş ve çocuklarıyla birlikte sabah saatlerinde Cevahir Otel önünde bir araya geldi. Üyelerimiz, burada müzik eşliğindeki halay ve horonlarla 1 Mayıs’ı karşıladı. Daha sonra oluşturulan kortej eşliğinde kutlamanın yapıldığı miting meydanına yürüyüş gerçekleştirildi. “Yaşasın 1 Mayıs”, “Vergi Adaletsizliğine Hayır”, “Zamlara ve Yoksulluğa Hayır” yazılı pankart ile alana ulaşan kortejimiz, en kitlesel kortejlerden birisi olarak alandaki yerini aldı.

Taksim Anıtı’na Çelenk

Ayrıca, sabah saatlerinde, Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin de aralarında olduğu Türk-İş’e bağlı sendikalar tarafından, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de hayatını kaybedenler anısına Taksim Anıtı’na çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. Törene, İstanbul 1 No’lu şube yöneticimiz Sinan Demir ve kargo işçisi üyelerimiz katıldı.

İstanbul 1 No’lu Şubemize bağlı Lüleburgaz’da da sendikamız 1 Mayıs’ı kutladı. Şubemize bağlı taşımacılık işyerlerinden üyelerimiz, toplanma için belirlenen alana eş ve çocuklarıyla birlikte geldi. Burada oluşturulan kortej eşliğinde kutlamaların yapıldığı Ulus Meydanı’na sendikamız pankartı ve flamalarıyla yüründü.

ANKARA

Ankara’da 1 Mayıs Tandoğan Meydanı’nda binlerce emekçinin katılımıyla kutlandı. Ankara Şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz, sabah saatlerinde sendika şubemiz önünde bir araya geldi. Buradan sloganlar ve pankartlar eşliğinde Atatürk Kültür Merkezi önüne ulaşıldı. Daha sonra oluşturulan kortej eşliğinde ortak kutlamanın yapıldığı Tandoğan Meydanı’na gelindi. Sendikamız kortejinde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart ile “adil emeklilik”, “vergide adalet”, “krizin faturasını krizi çıkaranlar ödesin” gibi taleplerin yazılı olduğu dövizler taşındı. Kalabalık kortejimiz, alana coşkusunu kattı.

BURSA, BALIKESİR, ESKİŞEHİR

Bursa’da 1 Mayıs Kent Meydanı’nda kutlandı. Sabah saatlerinde sendika şubemiz önünde toplanan şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz burada oluşturulan kortej eşliğinde, ortak kutlamaların yapıldığı alana yürüdü. “Yaşasın 1 Mayıs”, “Zamlara, Vergi Adaletsizliğine Hayır, Adil ve Onurlu Bir Yaşam İstiyoruz” yazılı pankart ve sloganlarla alana ulaşan kortejimiz, en kitlesel ve coşkulu kortejlerden biri olarak alandaki yerini aldı.

Kürsüde yapılan konuşmalarda, hayat pahalılığına, vergi adaletsizliğine, işsizliğe, yıkımlara ve savaşlara karşı tepki ve talepler dile getirildi. Kargo işçisi üyemiz Baran Kahraman da kürsüde bir konuşma yaptı. Kahraman konuşmasında, işçilerin güncel sorunlarına değindi ve talepleri sıraladı.

1 Mayıs, Balıkesir ve Eskişehir’de de kutlandı. Bursa Şubemize bağlı ambar, kargo ve taşımacılık işyerinden üyelerimiz, sendikamızın flamaları ve “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartı ile miting alanında yerini aldı.

İZMİR, ANTALYA, DENİZLİ

İzmir’de bu yıl da kutlamaların adresi Gündoğdu Meydanıydı. İzmir Şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz Alsancak Garı önünde sabah saatlerinde bir araya geldi. Burada oluşturulan kortej ile sloganlar ve taleplerin yazılı olduğu pankartlar eşliğinde kutlamaların yapıldığı alana gelindi. Sendika kortejimiz, en coşkulu ve kalabalık kortejlerden birisi olarak alanda yerini aldı.

1 Mayıs Antalya ve Denizli’de de kutlandı. Kargo ve taşımacılık çalışanı üyelerimiz alana aileleriyle birlikte geldi. Müzik eşliğinde çekilen halaylarla 1 Mayıs’ı karşılayan üyelerimiz, daha sonra oluşturulan kortej eşliğinde sloganlar ve taleplerin yazılı olduğu pankartlarla birlikte alana coşkusunu taşıdı.

GAZİANTEP, DİYARBAKIR, VAN

Gaziantep’te 1 Mayıs Kırkayak Parkı’nda binlerce emekçinin katılımıyla kutlandı. Gaziantep Şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz sabah saatlerinde şube binamızın önünde bir araya geldi. İlk kutlamalar burada başladı. Daha sonra oluşturulan kortej eşliğinde yürüyüşe geçildi ve kutlamaların yapıldığı miting alanına ulaşıldı. Üyelerimizin, eş ve çocuklarıyla katılımı ve kortejimizin canlılığı alana renk kattı.

Kürsüde yapılan konuşmalarda, depremin yarattığı yıkımlara, hayat pahalılığına, düşük ücretlere ve işsizliğe karşı tepki ve talepler öne çıktı. Kargo işçisi üyemiz Mahmut Özdemir de kürsüde bir konuşma yaptı. Özdemir, 1 Mayıs’ın tüm dünya emekçileri açısından önemine değinerek, bugün mevcut olan sorunlar karşısında da tek kurtuluşun sendikalaşmak, örgütlenmek ve cesaretle hakkını aramak olduğunu ifade etti.

1 Mayıs, Diyarbakır ve Van’da da kitlesel olarak kutlandı. Kargo işçisi üyelerimiz “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart ve dövizlerle kutlamaların yapıldığı alana, kortej eşliğinde geldi.

SAMSUN

Samsun’da kutlamaların adresi Cumhuriyet Meydanıydı. Samsun Şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz belirlenen toplanma alanında bir araya geldi. Daha sonra oluşturulan kortej ve sloganlar eşliğinde, diğer sendika ve emek örgütleriyle beraber ortak kutlamaların yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’na ulaşıldı. Kortejimiz coşkusu ve canlılığı ile alana rengini kattı.

FOTO ALBÜM: 1 Mayıs 2023