YENİ ASGARİ ÜCRET 11 BİN 402 TL

Milyonların beklediği yeni asgari ücret yüzde 34 artışla net 11 bin 402 TL oldu. İktidarın 500 dolarlık vaadi 482 dolarda kaldı. Ekonomistler enflasyon durmazsa asgari ücretin kısa sürede yeniden tartışılacağını ve zam yağmurunun başlayacağını belirtti.

Yaklaşık 8 milyon işçinin merakla beklediği yeni asgari ücret yüzde 34 artışla net 11 bin 402 lira oldu. İktidarın seçim öncesi verdiği 500 dolar sınırının gerçekleşmediği artışla özel sektördeki asgari ücretli işçiler ile kamu işçilerinin ücretleri arasında büyük makas oluştu. Ekonomistler, açlık sınırını bin TL geçen asgari ücretin enflasyon durmazsa kısa sürede yeniden tartışılacağını belirtiliyor.

Ara zam için görüşmelerin 13 Haziran’da başladığı asgari ücret görüşmelerde üçüncü toplantı yapıldı. Toplantı öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay önceki gün akşam AKP Genel Merkezi’ne giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, ardından TİSK ve bakanlıkla görüştü. Bu görüşmelerin ardından dün sabah saat 11.00’de yapılan komisyon toplantısının ardından da yeni asgari ücret açıklandı.

BAKAN AÇIKLADI

Daha önceki açıklamaların tersine bu kez yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil bakan Vedat Işıkhan açıkladı. Karar, işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla alındı. Bu yılın ilk 6 ayında 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteği de sadece 100 lira artırılarak 500 liraya çıkarıldı. Atalay, 500 dolar sınırı sorularına “Şu anda 486 dolar. Belki de asgari ücret tarihinin en yüksek rakamı. Bugünün şartlarında yapılması gereken buydu, bunu yaptık” dedi. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise “Bugün bütün imkânlarımızı sonuna kadar zorlayarak hem çalışanlarımızı ve emekçilerimizi hem işletmelerimizi hem de istihdamımızı gözeten bu rakama teşkilatımız olarak ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim” diye konuştu.

MAKAS İYİCE AÇILDI

Kamudaki en düşük işçi ücreti çerçeve sözleşme ile brüt 22 bin lira seviyesine yaklaşmıştı. Ocaktan itibaren brüt 22 bin lira almaya başlayan kamu işçisine yılın ikinci yarısında yüzde 15 zam daha yapılacak. Bu işçilerin ücretleri brüt 25 bin seviyesine çıkacak. Oysa özel sektördeki yaklaşık 8 milyon asgari ücretlinin brüt ücreti ise 13 bin 414 TL’de kalacak.

ZAM YAĞMURU BAŞLAYACAK

Prof. Dr. Hakan Kara ücretlerin enflasyon karşısında hızla erimesine dikkat çekti. Asgari ücreti açlık sınırı ile karşılaştıran Kara, “Net asgari ücret şimdilik açlık sınırını hafif de olsa geçti. Ne yazık ki yine bir zam yağmuru başlayacak ve muhtemelen birkaç ay sonra bu artış da enflasyon karşısında eriyecek. Halkı enflasyon karşısında ezdirmemenin yolu enflasyonun kendisini ezmektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet