SENDİKAMIZIN 74’ÜNCÜ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

 

14 Temmuz 1949 yılında elektrik, gaz ve motorlu taşıt işçileri tarafından kurulan sendikamız TÜMTİS bugün, taşımacılık işkolundaki kargo, lojistik, ambar, araç muayene istasyonları ve belediye iştiraklerinde binlerce işçinin üye olduğu güçlü bir sendika olarak yoluna devam etmektedir.

İlk toplu iş sözleşmesini 1964 yılında İETT işçileri adına bağıtlayan sendikamız, bu tarihten itibaren çok sayıda başarılı sözleşmeye imza attı. Yaptığı sözleşmelerle üyesi işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirdi, haklarını ilerletti.

Aynı zamanda Türk-İş Konfederasyonu’nun kurucu beş sendikasından biri olan TÜMTİS, sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan işçiler arasında dayanışmayı yaygınlaştırdı. Yüzlerce grev ve direnişle dayanışma içinde oldu. Gerek madden gerek grev ve direniş çadırlarını ziyaret ederek, eylemlerine katılarak işçi sınıfının hak mücadelesinde daima sınıf kardeşleriyle omuz omuza oldu. Kavel Kablo, Fil, Kelebek, Arı Kontrplak, Şişecam grevlerine destek; Fargo Lastik ve Berec Pil, PTT ve TEKEL direnişiyle dayanışması bunlardan bazılarıdır.

Kurulduğu günden bugüne üye ve yöneticisiyle emek ve demokrasi mücadelesinin önemli bir bileşeni olan TÜMTİS aynı zamanda uluslararası sınıf mücadelesinin bir bileşeni olarak da sorumluluk üstlendi. Genel Başkanımız Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ETF) yöneticilerindendir.

Tüm baskı ve engellemelere rağmen örgütlenmesini istikrarlı bir şekilde sürdürdü. TÜMTİS’i engellemek için “üye sayısını arttırmaya çalışma” suçu bile icat edilse, genel başkanları, yöneticileri defalarca gözaltına alınıp ceza tehdidi ile onlarca kez yargılansa da yılmadan yoluna devam etti.

Sendikalar Kanunu kapsamında getirilen işkolu ayrımı nedeniyle Taşımacılık işkolunda örgütlenmesini sürdüren TÜMTİS bugün, ambar, kargo, lojistik, araç muayene ve belediye iştiraklerinde çalışan işçileri sendikalaştırarak yoluna devam ediyor.

Türkiye genelinde 150’yi aşkın ambar işyerinde, UPS Kargo, Aras Kargo, DHL Lojistik, Kühne Nagel, Zet Farma, Aramex gibi ulusal ve çok uluslu kargo ve lojistik firmalarında; Adana-Mersin-Hatay ile Ordu-Giresun-Erzurum TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işyerlerinde örgütlü olan sendikamız, örgütlenme çalışmalarını istikrarlı bir şekilde yürüten ve giderek büyüyen bir sendika olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Sendikamız, taşımacılık işçilerinin hak ve çıkarlarını koruyup ilerletmeye, emek mücadelesinin ve demokratik haklar mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak sınıf kardeşleriyle omuz omuza mücadele etmeye devam edecektir.

Sendikamızın 74’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bugün aramızda olmayan sendikamızın kurucularını ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri minnet ve şükranla yad ediyor anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU