KRİZİN FATURASI EMEKÇİYE

Hükümet 2024 yılı bütçesini Meclis’e yolladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, parasal sıkılaşmanın etkisiyle işsizlik oranının yeniden çift haneye çıkacağını itiraf etti. Açık vergiyle kapatılmaya çalışılacak. Ekonomistler, “iktidar küçülme yerine işsizliği tercih etti” diyor. Ekonomik krizin faturası dolaylı vergi ve istihdamdaki düşüşle dar gelirliye çıkacak.

 

İŞSİZLİK KAÇINILMAZ OLDU

İktidarın 2024 bütçesinin faturasını da vatandaş yüksek vergi ve işsizlikle ödeyecek. 2024’te bütçe giderleri 11 trilyon 89 milyar lira, geliri ise 8 trilyon 437 milyar lira olarak tahmin edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Basın Bilgilendirme Toplantısı yaptı. İşsizliğin artmasını beklediklerini de belirten Yılmaz, “2024 yılında parasal sıkılaştırma koşullarının etkisiyle işsizlik oranının hafif bir yükselişle yüzde 10.3 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir” dedi. Daralan iç taleple birlikte cari açığın dengelenmesini beklediklerini de söyleyen Yılmaz’ın açıkladığı rakamlara göre, öngörülen bütçe açığı 2 trilyon 652 milyar lira oldu.

Bilgilendirmeden öne çıkanlar şöyle:

-Gelir vergisi 1 trilyon 188.9 milyar lira, kurumlar vergisi 1 trilyon 275.7 milyar lira, katma değer vergisi 2 trilyon 497.7 milyar lira, özel tüketim vergisi 1 trilyon 403.9 milyar lira, diğer vergi gelirleri 1 trilyon 41.5 milyar lira, vergi dışı gelirler 1 trilyon 29.4 milyar lira.

-Deprem bölgesine ayrılan kaynak 1 trilyon 28 milyar lira. Faiz giderinin tutarı 1 trilyon 254 milyar lira.

-Sosyal yardım ve destekler için 497 milyar lira. Ödeme gücü olmayan yurttaşların sağlık primi giderlerini karşılamak amacıyla 100.5 milyar lira, 65 yaş üstü yaşlılar ile bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve yakınlarına bağlanan aylıklar kapsamında 64.1 milyar lira ayrıldı.

-Ucuz elektrik ve doğalgaz kullanımı için 509 milyar lira ayrıldı. Ücretsiz doğalgaz için 19 milyar lira ödenek öngörüldü. Asgari ücret ile tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan bölümünün vergi dışı bırakılması kapsamında 595.1 milyar lira vergi istisnası sağlanacak.

İktidar seçim yapmalı

Yılmaz’ın bütçe bilgilendirmesini değerlendiren Prof. Dr. Veysel Ulusoy sosyal medya hesabından “2024 bütçesindeki veriler ile rakı zammı gerçek enflasyonun yüzde 130’un üstünde olduğunu gösteriyor” paylaşımı yaptı. Ekonomist Mahfi Eğilmez de bir yazısını paylaşarak “İktidarın iki seçenekten birisini tercih etmesi aşamasına doğru ilerliyoruz: Ekonomide küçülmeye ve işsizliğe razı olmak ya da faiz artırımlarından vazgeçip ekonomiyi bu haliyle gidebildiği yere kadar götürmeye çalışmak” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet