KINAMA!

KINAMA!

Konfederasyonumuz Türk-İş’e bağlı DERİTEKS Sendikası’nın Genel Başkanı Makum Alagöz ve sendika yöneticileri 12 Şubat Pazartesi günü, örgütlü oldukları ve yetki alıp toplu iş sözleşmesi imzaladıkları bir işyerine yaptıkları ziyaret sırasında işverenin silahlı saldırısına uğramışlardır.

Sendikal hak ve özgürlüklere yönelik işveren saldırıları, işyerinde çalışan işçilere yönelik işten atma, tazminatlarını ödememe gibi hak gasplarının da ötesine geçerek doğrudan sendika genel başkanlarını ve yöneticilerini hedef alan silahlı saldırılara vardırılmıştır. Sendikal hakların gaspına yönelik işveren saldırıları karşısında sessiz kalan iktidar, saldırıların bu boyuta ulaşmasından da sorumludur.

İşverenlerin ve beslemesi çetelerin sendikaya üye olmak isteyen işçilere yönelik saldırılarına, hakları için direnen işçilere karşı gözaltılarla ve gazlı-coplu müdahalelerle sendikal hakların engellenmesine daha fazla göz yumulmamasını ve bu saldırının faillerinin derhal yargı önüne çıkarmasını talep ediyoruz.

DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz ve sendika yöneticilerine yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İzmir’de gerçekleştirilen bu saldırıya karşı DERİTEKS sendikamızla, deri ve tekstil işçilerinin sendikal hak ve özgürlük mücadelesi ile dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz.

(13.02.2024)