TÜVTÜRK ANADOLU TAŞIT MUAYENE İSTASYONU’NDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sendikamız ile TÜVTÜRK’e bağlı Anadolu (Ordu-Giresun) Taşıt Muayene İstasyonu Yapı İşletim A.Ş. arasında sürmekte olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. TİS ile ücret ve sosyal haklarda önemli kazanımlar elde edildi.

TÜVTÜRK’e bağlı Anadolu Taşıt Muayene İstasyonu Yapı İşletim A.Ş.’de çalışan işçiler adına sürdürdüğümüz 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Muharrem Yıldırım ve işveren tarafını temsilen Av. Yakup Sait Çağlar’ın katılımıyla İstanbul’da yapılan toplantıda imzalandı.

İmzalan TİS ile ücretlere birinci yıl net yüzde 58,5’lik yeniden değerleme (etiket zammı) oranında zam alınması sağlandı. İkinci yıl ücretleri yeniden değerleme zammı oranında arttırılacak.

TİS ile ikramiye artışları sağlandı. Buna göre;

-2019 yılı ve öncesi işe girişli sendika üyesi işçilere 100 günlük net ücretleri tutarında, 2019 sonrası işe girişli sendika üyesi işçilere 70 günlük net ücretleri tutarında ikramiye ödenecek.

TİS ile üzerinde anlaşma sağlanan diğer maddeler şöyle oldu;

Fazla çalışma ücreti yüzde 80 zamlı ödenir.

Bayram ödeneği: Ramazan Bayramında net 1500,00 TL, Kurban Bayramı’nda net 3000,00 TL ödeme yapılır. Bayram ödenekleri sözleşmenin ikinci yılında ücret zammı oranında arttırılır.

-Yılbaşı Primi net 1000,00 TL,

-İzin yardımı net 1000,00 TL ödenir.

Geçici görev yardımı her bir gün için 342,88 TL ödenir, yine gidilen yerde konaklama yapılması halinde 234,00 TL ödenir. Geçici görev yardımlarına sözleşmenin ikinci yılında ücret zammı oranında artış yapılır.

-Yakacak Yardımı net 1000,00 TL ödenir.

Evlenme ve doğum yardımı olarak 1 adet tam cumhuriyet altını ödenir.

Ölüm ve sakatlanma halinde TİS ile belirlenen tutarlarda nakdi yardım yapılır.

Sendikamız, TİS sürecini üyeleriyle birlikte sürdürdü. TİS teklif tasarısının hazırlanmasından son aşamasına kadar üyelerimizi süreç hakkında bilgilendirdik. Üyelerimizle yaptığımız toplantılarda işverenin sunduğu teklifi birlikte değerlendirdik ve son aşamasında üyelerimizin onayı ile TİS’in imzalanmasına karar verdik.

Sendikamız, araç muayene işçilerinin hak ve çıkarlarını koruma ve ilerletme mücadelesine devam edecektir. Ülke genelinde güvencesiz ve sendikasız koşullarda çalışan araç muayene işçilerini sendikamızda örgütlenmeye ve gücünü birleştirmeye çağırıyoruz.

İmzalanan Toplu İş Sözleşmesinin başta TÜVTÜRK araç muayene işçileri olmak üzere tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.