EMEKLİLER ALANLARDAN SESLENDİ: İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ

Tüm Emeklilerin Sendikası, şubelerinin olduğu illerde insanca bir yaşam için şehir meydanlarında basın açıklaması yaptı. “Bu maaşla yaşanmaz, açlığa, sefalete hayır” diyen emekliler aylıklarının insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılmasını, kamu emekçilerine verilen ek ödemenin emeklilerin aylıklarına eklenmesini ve en düşük emekli aylığının işe yeni başlamış memur maaşıyla eşitlenmesini istedi.

İstanbul’da Kadıköy İskele Meydam’nda bir araya gelen emekliler, “Saray’ın zulmü varsa emeklinin oyu var”, “Emekliler hesabı sandıkta soracak”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganlarını attı. “Emekliler üretti, hırsızlar tüketti”, “Emekliye din iman, Saray’a han hamam”, “Emeklinin oyu iktidarı yenecek” yazılı dövizler taşıyan emekliler, yaptıkları açıklamada taleplerini şu şekilde sıraladı:

■ 2008 yılında uygulamaya konulan emeklilik sistemi değiştirilmelidir.

■ Maaş bağlama oranı yenilenmeli ve en düşük emekli aylığı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir.

■ Memurlara verilen seyyanen ödeme, bütün emeklilerin maaşlarına eklenmelidir. Açlık sınırı, 16 bin 257 TL, yoksulluk sınırı 52 bin 955 TL iken emeklilerin aylığı 10 bin TL.

■ Cep harçlığına dönüşmüş bay ram ikramiyesi yerine, yılda dört kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde bir tutar her emekliye verilmelidir.

■ Emeklilerin yaş durumu, kronik rahatsızlıkları ve ilaca bağımlılıkları dikkate alınarak sağlığa erişim kolay ve hemen olmalıdır. Sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, bütün hastanelerde ayrımsız muayene tedavi imkanı sağlanmalıdır.

Kaynak: Günlük Evrensel