1 MAYIS’I YURT GENELİNDE COŞKUYLA KUTLADIK

Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’ı yurt genelinde coşkuyla kutladık.İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, bu yıl da artan sorunlara ilişkin ortak talepler etrafında kutlandı.

Yurt genelinde meydanlara çıkan emekçiler, yoksulluğa ve hayat pahalılığına, vergi adaletsizliğine, iş cinayetlerine, güvencesizliğe karşı tepki ve taleplerini dile getirdi.

Sendikamız, şube ve temsilciliklerinin olduğu tüm illerde en kitlesel katılımla alanlarda oldu. Kargo, lojistik, ambar, araç muayene işyerlerinden üyelerimizin oluşturduğu sendika kortejimiz coşkusunu alanlara taşıdı.

Birçok ilde 1 Mayıs Tertip Komitesinde yer alan sendikamız, 1 Mayıs’ın, sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan tüm işçiler tarafından en geniş katılımla kutlanabilmesi için çaba gösterdi.

Sendikamız, günler öncesinde 1 Mayıs hazırlıklarına başladı. İşyerlerinde yaptığı üye ve temsilci toplantılarıyla 1 Mayıs çalışmalarını sürdürdü. Yapılan toplantılarda 1 Mayıs’ın tarihsel gelişimi ve güncel talepler bağlamında önemi anlatıldı. Sendikamızın çağrılarına uyan üyelerimiz 1 Mayıs günü, coşkusu, kitleselliği ve mücadele kararlılığı ile alanlarda yerini aldı.İSTANBUL, BURSA VE GEBZE ŞUBELERİMİZ BURSA’DA KUTLADI

İstanbul, Bursa ve Gebze Şubelerimiz bu yıl 1 Mayıs’ı, Konfederasyonumuz Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda Bursa’da merkezi düzeyde yapılan mitingle kutladı.

İstanbul, Gebze şubelerimize bağlı işyerlerinden üyelerimiz, Bursa Şubemiz ve bağlı Eskişehir, Balıkesir’den gelen üyelerimiz sabah saatlerinde, Bursa Nilüfer ilçesi FSM Bulvarı girişinde bulunan Acıbadem Hastanesi önünde bir araya geldi.

Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, Genel Eğitim Sekreterimiz Ersin Türkmen, Bursa Şube Başkanımız Özdemir Aslan, Gebze Şube Başkanımız Ali Rıza Atik ile şube yöneticilerimiz burada üyelerimizle birlikte 1 Mayıs’ı kutladı.

Acıbadem Hastanesi önünde oluşturulan kitlesel ve coşkulu kortejimiz “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yoksulluğa Hayır”, “Vergide Adalet İstiyoruz-Az Kazanandan Az, Çok Kazanandan Çok Alınsın” yazılı pankart ile kutlamaların yapıldığı alana yürüdü. Çoğu üyemiz alana aileleriyle birlikte geldi. Sendikamızın avukatları ve eski yöneticileri de kortejimize katılanlar arasındaydı. Kalabalık kortejimiz alana coşkusunu ve rengini taşıdı.

Yürüyüş kortejimiz buradan Türk-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızla birlikte ortak kutlamanın yapıldığı miting alanında bir araya geldi.Türk-İş Başkanı Atalay Emekçileri Selamladı

Kürsüde bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar çalışma hayatındaki sorunlara dikkat çekti ve vergideki adaletsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra Türk-İş Başkanı Ergün Atalay emekçileri selamladı. Vergi adaletsizliğine değinen Atalay, çalışanlardan alınan vergilerde düzenleme yapılmasını, aksi halde kanun Meclis’e gelene kadar mücadelenin süreceğini belirtti.

Kıdem tazminatına da değinen Atalay, “Dört ay evvel Türk-İş Genel Kurulu’nu yaptık. Aldığımız kararlardan bir tanesi kıdem tazminatıyla ilgili. Kıdem tazminatıyla ilgili ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Aynen aynı noktadayız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidim, Türkiye’yi durdururuz. Bursa’da Türk-İş’in 106 bin üyesi var. Topladığınız zaman 500 bin kişilik bir aileyiz. Onun dışında Bursa’da 800 bine yakın çalışan işçi var. Ailesiyle beraber topladığınız zaman sayı 1,5 milyonun üzerinde” dedi.

Konuşmasında enflasyona da değinen Atalay, ekonomik sorunların işçiler için birinci gündem haline geldiğini, özellikle Temmuz-Ağustos enflasyonunun ‘ülkeyi darmaduman ettiğini’, ücret anlamında iyi seviyede olan özel ve kamudaki kurumların dahi asgari ücret seviyesine geldiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Maalesef öyle bir noktaya geldik ki asgari ücret düzeyine yakın bir ücret alıyoruz. Bu kabul edilebilir bir tablo değil, bu sürdürülebilir bir düzen değil. Bununla ilgili Ocak ayında sözleşmeler başlıyor. Sendikalar, işçi ne dediyse onu yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Eylemse eylem, grevse grev.”

Taşeron, staj mağdurları, EYT gündemine de değinen Atalay konuşmasında kadın işçilerin sorunlarına da değindi. Mobbing, kreş sorunu, ücret ayrımcılığının bitmediğini vurgulayan Atalay kadın işçilere sendikalarda aktif rol alma, seçimlere müdahil olarak yönetimde yer alma çağrısında bulundu.

Gelecek yıl 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul’da yapacaklarını belirten Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Kim nerede istiyorsa orada yapsın. Herkese katkı vermeye razıyız. Seneye karar aldık. Seneye İstanbul’dayız. Seneye İstanbul’da daha görkemli bir şekilde 1 Mayıs nasıl yapılıyor, bugün bu alanda gösterdiğiniz gibi, seneye orada göstereceğiz” diye konuştu.

Bursa’da FSM Bulvarı’nda yapılan kutlamaya, Türk-İş ve bağlı 35 sendikanın genel başkanları ile sendika üyesi çok sayıda işçinin yanı sıra, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Bursa

İSTANBUL’DA TAKSİM ANITINA ÇELENK 

İstanbul’da ayrıca Taksim’de anma yapıldı. Sendikamızın da aralarında olduğu Türk-İş heyeti sabah saatlerinde 1977 1 Mayısında katledilen işçiler anısına Kazancı Yokuşu ve Atatürk Anıtı’na karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Lüleburgaz

LÜLEBURGAZ: 1 Mayıs, İstanbul Şubemize bağlı Lüleburgaz’da da kutlandı. Taşımacılık işyerlerinden üyelerimiz sabah saatlerinde Kongre Meydanı’nda bir araya geldi. Burada oluşturulan kortej eşliğinde kutlamaların yapıldığı alana yüründü. Üyelerimizin bir kısmı alana eş ve çocuklarıyla birlikte geldi.

İzmir

İZMİR’DE GÜNDOĞDU MEYDANI’NDA KUTLANDI

İzmir’de 1 Mayıs, otuz yıldır gelenekselleşmiş olduğu üzere Gündoğdu Meydanı’nda Türk- İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile İzmir Barosu’nun düzenlediği ortak mitingle kutlandı.

İzmir Şubemiz, Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği ve bağlı şubelerle birlikte Alsancak garı karşısında sabah saatlerinde bir araya geldi. Kargo, lojistik, ambar işçisi üyelerimizin oluşturduğu kortejimiz buradan limanı takiben meydana yürüyüş gerçekleştirdi. Alana eş ve çocuklarıyla birlikte gelen üyelerimiz alana rengini ve coşkusunu kattı. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar ve kürsüde yapılan konuşmalarda ekonomik krizin yol açtığı yoksulluğa, hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, düşük ücretlere, iş cinayetlerine, kayıt dışı ve güvencesiz çalışmaya karşı tepki ve talepler öne çıktı.

Denizli
Antalya

ANTALYA, DENİZLİ: 1 Mayıs, İzmir Şubemize bağlı Antalya Temsilciliğimizde ve Denizli’de de kutlandı. Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez Antalya’da üyelerimizle birlikte 1 Mayıs’ı kutladı.

Mersin

MERSİNDE KİTLESEL 1 MAYIS

Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, Mersin’de de kitlesel ve coşkulu olarak kutlandı. Şubemizin de bileşeni olduğu Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında hayat pahalılığına, vergi adaletsizliğine, sendikal örgütlülüğün önündeki engeller ile yapımı devam eden Akkuyu nükleer santralinin kuruluşuna karşı tepkiler dile getirildi.

Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde toplanan işçi ve emekçiler, buradan sahil yolundan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ilçe belediye başkanları ile birlikte milletvekillerinin de katıldığı mitinge, şubemiz Ambarlar, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Aras Kargo’da çalışan üyelerimiz eş ve çocukları ile kitlesel olarak katıldılar.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına Türk-İş İl Temsilcisi İrfan Gültekin yaptığı konuşmada krizin faturasını krizi yaratanlar ödesin diyerek, vergi adaletsizliğine değindi ve “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır” dedi. Miting İlkay Akkaya konseri ile son buldu.

Adana

ADANA’DA COŞKULU KUTLAMA

1 Mayıs Adana’da, sendikamızın da aralarında olduğu 1 Mayıs Düzenleme Komitesi’nin belirlediği alan olan Bayrak Parkı’nda ortak kutlandı. Sabah saatlerinde sendikamız binası önünde bir araya gelen üyelerimiz buradan oluşturulan kortej eşliğinde kutlamaların yapıldığı alana yürüyüş gerçekleştirdi. Üyelerimizin çoğu alana eş ve çocuklarıyla birlikte geldi. “Yaşasın 1 Mayıs’ yazılı pankartı ile taleplerin olduğu dövizleri taşıyan sendika kortejimiz canlılığı ve kitleselliği ile alana rengini kattı. Kürsüde yapılan konuşmalarda vergi adaletsizliğine, hayat pahalılığına, esnek ve güvencesiz çalışmaya, savaşlara ve çevre felaketlerine karşı tepki ve talepler dile getirildi.

Ankara

ANKARA’DA ORTAK KUTLANDI

Ankara’da kutlamaların adresi Tandoğan Meydanı’ydı. Sabahın erken saatlerinde sendikamız binası önünde toplanan üyelerimiz burada kutlamaların yapıldığı alana “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartı ile yürüdü. Kargo, lojistik, ambar işyerlerinden üyelerimizin oluşturduğu sendikamız korteji yağmura rağmen coşkusunu alana kattı ve talepleri en gür biçimde dile getirdi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar, taşınan dövizler ve alanda yapılan konuşmalarda, hayat pahalılığına ve yoksulluğa, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışmaya, iş cinayetlerine, vergi adaletsizliğine karşı tepki ve talepler dile getirildi.

Kayseri

KAYSERİ: 1 Mayıs, temsilciliğimizin olduğu Kayseri’de de diğer sendika ve emek örgütleriyle birlikte kutlandı.Gaziantep

GAZİANTEP’TE İSTASYON MEYDANI’NDA KUTLANDI

Gaziantep’te 1 Mayıs İstasyon Meydanı’nda kutlandı. Düzenleme komitesinde yer alan sendika şubemizde günler öncesinde 1 Mayıs hazırlıkları yapıldı. 1 Mayıs sabahı, kargo, lojistik ve ambar işyerlerinden üyelerimiz sendikamız binası önünde bir araya geldi. Buradan kutlamaların yapıldığı alana coşkulu bir kortejle yürüyüş gerçekleştirdi. Üyelerimiz bu sene de geleneği bozmadı. Aileleriyle birlikte geldikleri 1 Mayıs alanına rengini ve coşkusunu kattı. Atılan sloganlar, taşınan pankartlar ve yapılan konuşmalarda emekçilerin içinde bulundukları yoksulluğa ve hayat pahalılığına, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya, iş cinayetlerine ve güvencesizliğe karşı tepki ve talepler öne çıktı. 1 Mayıs kutlamaları müzik eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Van

Malatya

VAN, MALATYA: Gaziantep Şubemize bağlı, Van ve Malatya’da da kutlamalar yapıldı. Üyelerimiz “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartı altında ve sendikamızın flamalarıyla alana yürüdü.

Samsun

SAMSUN’DA KİTLESEL KUTLANDI
Birlik, Dayanışma, Mücadele Günü 1 Mayıs, Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’nda sendikamızın da aralarında olduğu emek ve meslek örgütleri ile siyasi partiler tarafından ortak kutlandı. Sendikamız, kargo, taşımacılık ve araç muayene işyerlerinden üyelerinin oluşturduğu coşkulu korteji ile alanda oldu. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar, taşınan dövizler ve kürsüde yapılan konuşmalarda ücretlerden alınan yüksek oranlardaki vergi kesintilerine, enflasyonun yarattığı yoksulluğa ve hayat pahalılığına, emeklilik hakkının geriye götürülmesine, iş cinayetlerine, taşeron ve esnek çalıştırmaya karşı tepki ve talepler öne çıktı.

**Albüm-1 Bursa merkezi 1 Mayıs**

 

FOTO ALBÜM2-ŞUBELERDE 1 MAYIS 2024