İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNULDU


Konfederasyonumuz Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay ile yönetim kurulu üyeleri, sendikamız adına Genel Başkanımız Kenan Öztürk, İBB ve iştiraki firmalarında örgütlü Türk-İş’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, seçim sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Karşılıklı dilek ve temennilerin paylaşıldığı ziyarette, çalışanların sendikal hakları konusunda bundan sonra da beraber olunacağı vurgulandı.

Başkan Öztürk, taşeronlarda sendikalaşma sorununu gündeme getirdi
Genel Başkanımız Kenan Öztürk ziyarette, taşeron şirketlerde sendikalaşma sorununu gündeme getirerek İBB yönetiminin taşeronlardaki bu soruna müdahale etmesi gerektiğini ifade etti.

İBB yönetiminin sendikal örgütlenme konusundaki yaklaşımını önemli ve değerli bulduklarını belirten Başkan Öztürk, Sayın Başkan İmamoğlu’nun, sendikalaşmanın demokratik bir hak olduğu, işçilerin sendikalaşmasına hiçbir şekilde müdahale edilmeyeceği yönlü açıklamalarını takdir ettiklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan İBB’nin taşeron firmalarında, işverenlerin çoğunluk ve yetki tespitlerine itiraz ettiklerini, yetki tespit davalarının sürece yayıldığını belirten Başkan Öztürk, sendikalaşma önünde fiili bir engel oluşturan bu duruma İBB yönetiminin müdahale etmesini istedi.

İşverenlerin açtığı yetki tespit davaları nedeniyle mahkemelerin üç-dört yıl aldığını, bu süreç daha tamamlanmadan yeni bir taşeron firma geldiğini, böylece işçilerin yasal haklarından da mahrum bırakıldıklarını aktaran Başkan Öztürk, taşeronlardaki kötü çalışma koşullarına dikkat çekerek günlük yemek ücretlerinin dahi 18 TL seviyesinde olduğunu aktardı.

Başkan Öztürk, İBB’ye bağlı Flora şirketi ile Platform ve Bilginay şirketinde yaşanan sendikal ve hukuki süreci buna örnek olarak verdi. Sendikamızın bu şirketlerde çoğunluk sağlamasına rağmen işveren itirazları nedeniyle mahkeme sürecinin üç yılı aşkın süredir devam ettiğini aktaran Başkan Öztürk, buradaki sendikal sürecin tamamlanabilmesi, çalışanların toplu sözleşme haklarına kavuşabilmesi için de belediye yönetiminin konuya müdahale etmesi gerektiği yönlü görüş ve önerilerini paylaştı.

İBB Başkanı İmamoğlu ise taşeronlarda yaşanan bu gibi sıkıntıların farkında olunduğunu belirterek, gelen şikâyet ve taleplerin incelendiğini, çözümü konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

(24.05.2024)

(Fotoğraf: Toleyis)