ACI SONBAHAR KAPIDA

Kemer sıkma politikalarına hız veren iktidar vergilerle ilgili yeni düzenlemelere hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e torba teklif sunulması bekleniyor. Temmuzda otomatik ÖTV artışları da olacak. Yurttaşın yükü daha da artacak. Buna karşın iktidar, asgari ücret ve emekli kök aylıklarında ek artış gibi milyonlarca yurttaşın gelirini artıracak düzenlemelere karşı çıkıyor. Eğer ücret, maaş ve aylıklarda ek artış olmazsa yurttaşı sonbaharda zor bir dönem bekliyor.

Temmuz sonrası korkutuyor

Günlerdir yeni vergilerle ilgili düzenlemeler konuşuluyor. Şirketlerden istisnalarına bakılmaksızın vüzde 15’e kadar asgari kurumlar vergisi alınması, bazı meslek gruplarında “peşin vergi” uygulaması, birden fazla taşınmazı olanlarla ilgili yeni bir emlak vergisi düzenlemesi, kripto varlıklardan elde edilen gelirler ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi gibi adımlarla yurttaşın sırtındaki veri yükünün artırılması planlanıyor. Bunların yanı sıra cumhurbaşkanı tarafından aksi yönde karar alınmazsa temmuzda akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünlerine otomatik ÖTV zamları gelecek. Artışın en az yüzde 17.87 olacağına dikkat çekiliyor.

Tüm bu vergi artışlarına karşın iktidar asgari ücrete ara zam yapmamakta kararlı. Son olarak AKP’nin Kızılcaham kampında da milletvekillerine bu yönde bilgilendirme yapıldığına dikkat çekiliyor. Temmuzda asgari ücreti artırmayacak olan iktidar, beklentilere karşın emeklilerin kök aylıklarında da düzenlemeye yanaşmıyor. Kızılcaham kampında en düşük emekli aylığı olan 10 bin lirada da artış olmayacağı da dile getirildi. Milyonlarca yurttaşı sonbaharda zor bir dönem bekliyor.

Kaynak: Mustafa Çakır/Cumhuriyet