GENEL BAŞKANIMIZIN YÜRÜTMESİNDE YER ALDIĞI ETF’NİN YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası üst örgütümüz ETF’nin (Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu) Yürütme Komitesi Toplantısı 5-6 Haziran 2024 tarihinde Brüksel’de gerçekleşti. Toplantıya, aynı zamanda ETF’nin Yürütme Komitesi üyesi olan Genel Başkanımız Kenan Öztürk ile uluslararası ilişkiler uzmanımız Sedat Durel sendikamızı temsilen katıldı.

ETF’nin sürdürdüğü çalışmalar, Avrupa’da taşımacılık işçilerinin mevcut durumu hakkında yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, taşımacılık işçileri adına ne gibi mücadelelerin verileceğinin planlaması da yapıldı.

Açılış ve Gündem Oylaması Yapıldı
Toplantı, ETF Başkanı Frank Moreels’in açılış konuşması ile başladı, ardından gündemin oylanması yapıldı.

İlk gündem olarak Avrupa Komisyonu’nun Taşımacılık ve Ulaştırma Genel Müdürü Magda Kopczynska, Avrupa Taşımacılığına dair sunum yaptı, ardından ETF bileşenleri söz alarak Avrupa’daki demiryollarının özelleştirilmesi ve yurt dışından ucuz taşımacılık işçisi getirilmesinin önünü açan uygulamalara karşı mücadele yöntemleri üzerinde duruldu.Genel Başkanımızın MNG Kargo Örgütlenmesine İlişkin Önerisi Kabul Edildi
Devam eden oturumda, Avrupa genelinde lojistik sektöründeki gelişmeler ile sendikal çalışmalar ele alındı; Lojistik sektöründeki dijitalleşmenin sendikalara etkileri de değerlendirilerek ETF’nin lojistik ve e-ticaret sektörüne dair planları belirlendi.

Bu oturumda söz alan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, sendikamızın MNG Kargo’daki örgütleneme sürecinden bahsederek ETF’nin Lojistik örgütlenme planlarının içerisine TÜMTİS’in MNG Kargo çalışmalarının da dahil edilmesini önerdi.

Genel Başkanımız Kenan Öztürk, MNG Kargo’daki çalışmalara ilişkin bilgilendirme yaptı; Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden biri olan MNG Kargo’nun DHL tarafından satın alınmadan önce başlayan üyelik çalışmalarının satın alındıktan sonra da ağırlıklı olarak sürdüğünü aktardı.

DHL’nin MNG’yi satın almasının ardından gelişen süreçte, sendika üyesi işçilere üyelikten çıkmaları yönünde baskı yapıldığını aktaran Başkan Öztürk, bu tutumun ülkemiz yasalarına ve DHL ile imzalanan uluslararası protokollere aykırı olduğunun altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“MNG’nin açıkça sendika karşıtı olan bu yöntemleri, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve anayasaya aykırı olmakla beraber, ITF’in (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) DHL ile yaptığı protokole de aykırıdır. Sendikamız TÜMTİS, Türkiye’de ‘işkolumuzda sendikasız işyeri kalmayacak’ diyerek verdiği mücadelede ETF’nin ve ITF’nin büyük desteğiyle ve işyerleri önünde yaptığı kararlı direnişlerle bugünlere gelmiştir. Bu mücadelelerin kazanılmasında ETF’nin ve bağlı sendikaların gösterdiği dayanışmanın önemi büyüktür. Biz, DHL Lojistik ve DHL Express’te örgütlenme pratiklerinde, DHL’nin sendika karşıtı uygulamaları ile karşılaşmıştık. Ancak kararlılığımız ve sizlerin de katkıları ile örgütlenmemizi başarılı toplu iş sözleşmeleri ile taçlandırdık. Bugün DHL Lojistik’te 6. Dönem Toplu İş Sözleşmemizi büyük bir başarı ile geride bıraktık. Şimdi DHL, bünyesine kattığı MNG’de de aynı tavrını sürdürmektedir.”

‘Biz buna karşı da kararlılıkla direneceğiz’ diyen Başkan Öztürk toplantıda şu çağrıyı yaptı; “Şimdi sizlerden iki isteğimiz var: ETF’nin lojistik planlamasına TÜMTİS’in MNG Kargo örgütlenmesinin dâhil edilmesi ve ETF’nin MNG’deki sendika karşıtı tavırları hakkında DHL ile iletişime geçmesini istiyoruz. Hiç şüpheniz olmasın biz bugüne büyük mücadelelerle geldik ve kararlılığımızla TÜMTİS olarak MNG’de de mücadelemizi başarıya ulaştıracağız.”Sendikamız Genel Başkanı Kenan Öztürk, ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton, ETF Genel Sekreteri Livia Spera ve ETF Genel Başkanı Frank Moreels

ETF ve ITF’den MNG Kargo Örgütlenmesine Destek Sözü
Genel Başkanımız Öztürk’ün önerilerinin kabul edilmesinin ardından ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton, ETF Genel Başkanı Frank Moreels ve ETF Genel Sekreteri Livia Spera ile bir araya gelindi. Yapılan görüşmede dünyanın dört bir yanındaki taşımacılık işçilerinin TÜMTİS’te sendikalaşan MNG Kargo işçilerinin yanında olunacağı, önümüzdeki dönem buna ilişkin bir takım planlamalar yapılacağı belirtildi.

Avrupa Birliği Seçimleri ve Sendikalar
ETF Yürütme Komitesi’nin diğer gündem başlıklarından biri de 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimleri oldu. Parlamento seçimlerinde sendikal haklara karşı çıkan ve özelleştirme dalgasını destekleyeceği bilinen aşırı sağ hakkında sunumlar yapılıp, Avrupa genelinde seçime katılacak ülkelerin işçilerine seçimlerde işçilerden yana parti ve adaylara oy vermeleri çağrısında bulunuldu. Özellikle aşırı sağın hükümeti kurduğu Finlandiya’daki saldırı paketleri incelenerek, TÜMTİS tarafından da dâhil olunan Finlandiyalı işçilerle dayanışma kampanyasının devamlılığının önemi vurgulandı.

Üyelik işleri ve ETF’nin yapısındaki görev değişikliklerin oylanması sırasında sendikamız uluslararası ilişkiler uzmanı Sedat Durel, ETF’nin Gençlik Komitesi üyeliğine getirilerek bu görevini temsilen ETF’nin Yürütme Komitesi üyeliğine de alındı.

Filistin’le Dayanışma
İrlanda temsilcisinin önerisi üzerine Filistin konusu da toplantı gündemine alındı. Sendikamızın da desteklediği bu öneride ‘Filistin’de işgal ve katliamlara son verilsin, derhal ateşkes ilan edilsin’ çağrısı yer aldı.

Öneride, Filistin’de yaşanan katliamın sonlanması ve kalıcı bir barış sürecinin oluşabilmesi için ETF bileşeni sendikaların kendi ülke hükümetlerine çağrı yapmasını içeren bir metin üzerinde ortaklaşılmalıdır denildi.

Kimi Avrupalı sendikaların Filistin konusunda ‘tarafsız kalınması’ yönündeki görüşlerine karşın öneri çoğunlukça desteklendi.

Konuya ilişkin söz alan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, gerekçesi ne olursa olsun hiçbir şart ve koşulun Gazze’de yaşananları haklı hale getiremeyeceğini, hiçbir şeyin Gazze’de ölen çocuklar ve kadınların halini görmezden gelinmesine sebep olunamayacağını, dolayısıyla emek örgütleri olarak da buna tarafsız kalınamayacağını belirtti.

İsrail’in kendini savunma adı altında bütün bir halka yönelik giriştiği katliamların kabul edilemez olduğunu belirten Başkan Öztürk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Biz, sunulan dayanışma metnine kesinlikle destek oluyoruz. Çünkü bu metin sendikaları ait olduğu yere, barışın yanına çekmenin ötesinde bir anlama da sahiptir. Herkes farkındadır ki biz Filistin’i savunurken İsrail halkının hiçbir şekilde karşısında değiliz. Zaten İsrail’de bu vahşi saldırının durmasını isteyen on binlerin varlığından da haberdarız. Bugün, İsrail’deki Netanyahu hükümeti bu acımasız saldırıyı yaparken İsrail halkına da zarar vermektedir. Bugün Filistin’e destek vermek İsrail halkının da yanında olmaktır. Çünkü aynı İsrail hükümeti kendi halkına zarar vermektedir. Bize göre çözüm son derecede nettir: Acil ateşkesin sağlanması gerekir, iki devletli çözümün derhal hayata geçmesi gerekir ve Filistin’in dünyadaki tüm hükümetlerce tanınması gerekir. Bugün bunu savunmayan işçi örgütleri tarih önünde asla hesap veremeyecektir.

ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton da, yakın zamanda Filistin’i ziyaret ettiklerini, burada yaşanan katliamları kabul etmenin olanaklı olamayacağını belirterek Filistin’le dayanışma içinde olunması gerektiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardandan Filistin konusunda bir komisyon kurulması ve bir ortak metin üzerinden kamuoyuna çağrı yapılması kararlaştırıldı.Selamlanan direnişler, çağrılar ve kapanış
ETF Yürütme Komitesi toplantısının sonunda tüm bileşenlerle birlikte çeşitli çağrılar yaptı.

Fransa’da Olimpiyat Oyunları sırasında güvenceli koşullar talep ederek Ulaştırma Bakanlığı önünde toplanan Fransız sendikalarının seferberliğine destek mesajı yayınlandı. Aynı şekilde Türkiye’den Liman-İş sendikasının Borusan’daki direnişine dair de bir dayanışma mesajı verildi.

ETF Yürütme Komitesi toplantısının bitiminde, Brüksel’de düzenlenen Filistin ile dayanışma açıklamasına katılım sağlandı. Genel başkanımız da açıklamaya katılarak destek verdi.