SENDİKAMIZIN 71. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

Merkez Yönetim Kurulumuz’un 14 Temmuz 2020 tarihli açıklaması; 

SENDİKAMIZIN 71. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

14 Temmuz 1949 yılında elektrik, gaz ve motorlu taşıt işçileri tarafından İstanbul’da kurulan sendikamız, bugün taşımacılık işkolunun can damarını oluşturan nakliyat ambarları, kargo/lojistik ve araç muayene istasyonlarında binlerce işçinin üye olduğu güçlü bir sendika olma özelliğini korumaktadır.

İlk toplu iş sözleşme pazarlığına 1964 yılında 7 bin üyesi adına İETT’de başlayan TÜMTİS, bu tarihten itibaren çok sayıda başarılı sözleşmeye imza atmıştır. Yaptığı sözleşmelerle üyesi işçilerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirmiş, hak ve çıkarlarını geliştirmiştir.

Türk-İş konfederasyonunun kurucu beş sendikasından biri olan TÜMTİS, sendika ve konfederasyon farkı gözetmeden işçiler arasında birliği ve dayanışmayı yaygınlaştırmaya önem vermiştir. Ülkemiz işçi sınıfı mücadelesinin kilometre taşlarından olan birçok direniş ve grevle maddi ve manevi olarak dayanışmada bulunmuş ve sınıfsal sorumluluğuna uygun davranmıştır. TÜMTİS’in tarihi, Kavel Kablo ile Fil, Kelebek ve Arı Kontrplak grevleri, Fargo Lastik ve Berec Pil fabrikası işçileriyle dayanışma gibi önemli etkinliklerle doludur.

TÜMTİS gücünü birlik ve dayanışmadan almaktadır. Sadece işkolumuzda değil farklı işkollarındaki işçilerin mücadelelerine de destek vermiş, bu dayanışmasını uluslararası boyuta taşımıştır. Uluslararası sınıf mücadelesinin bir parçası olarak sorumluluk üstlenmekten çekinmemiş ve Genel Başkanımız, Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu ETF’nin yöneticiliğini üstlenmiştir. Kurulduğu günden bugüne üye ve yöneticisiyle emek ve demokrasi mücadelesinin önemli bir parçası olmuştur.

Bağrından Belediye-İş gibi güçlü sendikalar çıkaran TÜMTİS, zorluklara karşın örgütlenmesini sürdürmüştür. İşkolu ayrımının getirdiği yasal zorunluluk nedeniyle taşımacılık işkolunda örgütlenen TÜMTİS bugün ambar, kargo, araç muayene işçilerini sendikalaştırarak yoluna devam etmektedir.

TÜMTİS, kayıt dışı çalışmanın ve dağınık işyerlerinin ağırlıklı olduğu nakliyat ambarlarında, ulusal ve uluslararası kargo firmalarında ve araç muayene işyerlerinde örgütlenme çalışmalarını istikrarlı bir şekilde yürüten ve giderek büyüyen bir sendika olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sendikamızın 71’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bugün aramızda olmayan sendikamızın kurucularını ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri saygıyla yad ediyoruz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU