AMAZON’DA 18 BİNDEN FAZLA ÇALIŞAN İŞTEN ÇIKARILACAK

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un Tepe Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, 18 binden fazla çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu.

Amazon’un ana şirket ve depolama birimleri ile birlikte toplamda 1,5 milyondan fazla çalışanı bulunuyor

Jassy, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, “Kasımda ve bugün açıkladığımız rakamlara göre, 18 binden fazla kişiyi işten çıkarmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bazı birimlerin işten çıkarmalardan etkileneceğini kaydeden Jassy ancak işlerine son verilecek kişilerin çoğunluğunun Amazon mağazaları ile ilgili kişiler, deneyim ve teknoloji (PXT) organizasyonunda olduklarını belirtti. Jassy işten çıkarmalarla ilgili yazışmaların 18 Ocak’tan itibaren başlayacağını da belirtti.

Jassy, işten çıkarılan çalışanlara tazminatlar ve geçici süreli sağlık sigortaları primlerinin ödenmesi gibi bazı desteklerinin olacağını kaydetti.

Kasımda şirket, büyük çaplı işten çıkarmalara başlayacağını duyurmuştu.

Eylül ayı verilerine göre, ABD’nin Walmart’tan sonraki en büyük işvereni olan Amazon’un ana şirket ve depolama birimleri ile birlikte toplamda 1,5 milyondan fazla çalışanı bulunuyor.

Öte yandan Amazon’un farklı ülkelerdeki çalışanlarını temsil eden sendikalar işten çıkarmalardan kimin etkileneceği konusunda yönetimin herhangi bir ön bilgilendirme yapmadığından şikayet etti.

Jassy ise bu açıklamayı basına bilgi sızması nedeniyle çalışanlardan önce kamuya açıklamayı tercih ettiklerini vurguladı. Açıklamadan önce Wall Street Journal gazetesi işten çıkarmaların 17 binden fazla olabileceğini yazmıştı.

Kaynak: tr.euronews.com