MADEN SEKTÖRÜNDE TAŞERONLAŞMA DURDURULMALI, VERİLEN İHALELER İPTAL EDİLMELİDİR!

Türkiye, Zonguldak-Gelik bölgesindeki Karadon maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında iki madenciye henüz ulaşılamazken, 28 madencinin ölüm haberi ülkemizi yasa boğmuş, sendikamız TÜMTİS’te derin üzüntü yaratmıştır. Madenci işçi kardeşlerimizin eş ve çocuklarına, yakınlarına, madenci camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olay yerine giderek, maden ocağındaki incelemeleri sırasında, bölge insanının bu tür üzüntülere alışık olduğunu, bu mesleğe giren madencilerin böyle şeylerin olabileceğini bilerek maden ocaklarına girdiklerini, mesleğin kaderinde bu tür ölümlerin olduğunu söylemesi ise acımıza öfke katmıştır. İş kazası olmaktan çıkan, iş cinayetlerine, katliamlara dönüşen bu kazaların nedenlerini araştırması, bu tür kazaların bir daha yaşanmaması için tedbir alması gerekenlerin, maden ocaklarındaki ölümleri “kader” ile açıklamaları artık sözün bittiği yerdir. Yaşanan cinayetlerin sorumlusu taşeronlaştırma sistemi ve gerekli önlemleri almayan gözünü kar hırsı bürümüş patronlardır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer derhal istifa etmelidir.

Daha 6 ay önce, Aralık ayında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Alpagut köyü yakınlarındaki Bükköy Madencilik İşletmesi’nde metan gazı patlaması sonucu meydana gelen göçükte, 19 madenci hayatını kaybetmişti. Bu yılın Şubat ayında Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de bulunan maden ocağında 13 maden işçisi grizu patlaması sonucu yaşamını yitirdi, 10’u ağır 18 işçi yaralandı. Son 6 ayda meydana gelen kazalarda ölen, yaralanan madencilerin çalıştıkları ocakların hepsi de taşeron firmalar tarafından işletilen yerlerdir ve bu ocaklarda çalıştırılan işçilerin hiç biri örgütlü, sendikalı değildir.

Bu kazalarda meydana gelen ölümler de grizu patlamaları sonucu olmuştur. Maden ocaklarında grizu rutin ölçümlerinin ve olası risklerin belirlenmesi son derece önemlidir. Bu ocaklarla ilgili yapılan denetim raporlarında eksiklikler belirtilmesine karşın, bu uyarılara dikkat edilmemekte, gerekli önlemler alınmamaktadır. İşçi sağlığı ve işyeri güvenliği önem taşımamaktadır.

Maden ocaklarındaki taşeronlaşmaya son verilmeli ve bu ocaklar güvenli, sağlıklı çalışma ortamı yaratılmalıdır.

KENAN ÖZTÜRK

GENEL BAŞKAN